Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur?

Günümüzün tercih edilen en iyi mesleğinden biri olan sosyal medya uzmanlığına olan ilgi toplumsal medya kullanımının çoğalmasıyla birlikte her geçen gün artıyor. Bazı firmalar kendi içinde sosyal medya uzmanı çalıştırmak istiyor. Geçen hergün çoğalan sosyal ağlar, değişen toplumsal medya dinamikleri, toplumsal medyaya verilen önemin artması şeklinde etkenler özellikle bu departmandaki istihdamın da artmasına imkan sağlıyor.

 
Sosyal medya uzmanı olmak isteyenler için hazırlamış olduğumuz, Sosyal Medya Uzmanı Nedir ve nasıl olunur isimli bu yazımızda sizlere toplumsal medya uzmanlığı, toplumsal medya uzmanının görevleri, toplumsal medya uzmanı maaşları ve toplumsal medya uzmanı eğitimleri hakkında malumat vereceğiz.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?
 
Sosyal medya uzmanı, hizmet sağladığı şirketlerin dijital reklamcılık ve pazarlama aşamalarını, sosyal medya platformlarındaki rakip ve hedef analizi, paylaşım planlaması, hesap yönetimi gibi aşamalarda çalışan kişilere verilen addır.

 
Sosyal medya uzmanı olmak için genellikle iletişim fakültesi mezunlarının bu alanda çalmış olduğu benzer biçimde bir önyargı bulunmaktadır. Fakat günümüzde stajlarını ajanslar bünyesinde tamamlayan, toplumsal medya uzmanlığı eğitimi alan kişiler rahat bir şekilde bu sektörde yükselebilmektedir.

 
İlginizi Çekebilir; Sosyal Medya Planı Hazırlamak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlginizi Çekebilir; Sosyal Medya Yasası Nedir, Neleri Kapsar? 

 
Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?
 
Sosyal medya uzmanı olup kariyerini planlamak isteyen kişilerin ilk adımda bu bölümde çalışmış kişilerden hangi işleri ne aralıklarda yaptığını öğrenmesi önceliği olmalıdır. Dijital ajanslar yada markalarda çalışan toplumsal medya uzmanları, ihtisas alanlarına gore farklı görevlerde çalışabilmektedir. Sosyal medya uzmanlarının emek harcama alanları çoğu zaman çalışılan markanın gereksinimleri ve toplumsal medya uzmanının tecrübesine bakılırsa farklılık göstermektedir. Genellikle toplumsal medya uzmanları şu alanlarda iş yapmaktadır;

 
Sosyal medya uzmanları çalıştıkları firmaların toplumsal medya platformlarındaki hesaplarını açıp daha sonra hesapları düzenleyerek paylaşıma hazır hale getirirler. Görsel boyutları, kapak resimleri, amblem boyutları en bilinen çalışmalardır.
Sosyal medya uzmanları genellikle iş aldıkları firma ve markanın sosyal medyada oluşturulan hesapların analizini ve takibini yapar. Sosyal medya hesaplarının görsel, paylaşım yazısı, etiket kullanma şekli gibi bölgelerde kararlar vermesini kolaylaştırır.
8 Mart, Anneler Günü, Gençlik ve Spor Bayramı, Ramazan ve Kurban Bayramı şeklinde hususi günler için post planlaması yapar ve bu süreçleri yönetir.
Sosyal medya uzmanları çoğu zaman kampanya dönemlerine hizmetini almış olduğu markaya kampanya kurguları hazırlayıp bu dönemlerde hem firma bilinirliğini yükseltmek hem beraber satışları arttırmak için toplumun harekete geçmesini sağlarlar.
Sosyal medya danışmanlığı markaların rakip analizi, hedef kitle belirlemesi benzer biçimde çalışmalarında aktif rol oynar ve bu analizler ileride karşılaşacağı sonuçları ele alarak sosyal medya için stratejik adımların belirlenmesini sağlar.
Genellikle uzmanları toplumsal medya platformlarında bulunan değişiklikleri, yeni trendleri takip eder ve bu trendlere müsait bir halde içerikleri kurmak için etken rol oynar.
Sosyal medya uzmanları, markaların sosyal medya hesaplarına gelen beğeni, yorum, etkileşim ve mesajların takip edeni yapar ve müşterilerin mesaj ve yorumlara yanıt verip bu aşamanın iyi bir şekilde ilerlemesini sağlar.
Sosyal medya uzmanları sosyal medya da takip sayısını yükseltmek için fikirler üretir, takipçi yükseltmeyle ilgili planlamaları hazırlayarak kurgular, uygular ve markaların doğal bir biçimde takipçi sayısını yükseltmeyi sağlar.
Sosyal medya bölümünde çalışanlar markaların site içerikleri belirlenip, yeni içerikler hazırlanıp, site için makale üretimi benzeri bölümlerde aktif rol oynarlar.
 
Genellikle sosyal medya uzmanı veya toplumsal medya danışmanı olarak çalışan kişilerin firmalara katkı sağlamış olduğu alanlardır. Ancak günümüzde uzmanları değişik bölümlerde iyileştiren sosyal medya ekipleri olduğundan mesleğini yapan kişilerin grafik tasarım bölümündeki ihtiyaçlara da yardımcı olduğu tanınmaktadır.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanı olarak çalışmak isteyen kişilerin en oldukca araştırma yaptığı konulardan birisi sosyal medya uzmanı iyi mi olunur üzerinedir. Sosyal medya uzmanı olmak isteyenler çoğu zaman muayyen eğitimleri tamamlamalıdır.